Fültok, füldugó
Ebben a kategóriában a fültokokat és füldugókat találja. Bizonyos munkahelyeken a munkavégzés komoly zajterheléssel jár. Az ilyen helyeken dolgozó munkások esetében előforduló fizikai betegségek közül a hallásproblémák a leggyakoribbak, ezért a zajvédelem elengedhetetlen. A halláskárosodás ugyanis nemcsak a szakmai életre, hanem az otthoni és társadalmi életre is hatással van.
A 85 dB feletti zaj károsíthatja a fület, ezért olyan helyeken, munkakörnyezetben, ahol a zajhatás tartósan vagy kiugróan a határérték felett van, a halláskárosodás megelőzésére védőeszköz viselése lehet szükséges, ugyanis a bekövetkezett halláskárosodás végleges és visszafordíthatatlan.
A veszélyesen magas zajszint
Veszélyesen magas a zajszint, ha fel kell emelnie a hangját, hogy beszéljen valakivel, aki néhány méterre van Öntől, valamint amikor nem érti, ha valaki kevesebb mint két méter távolságból beszél Önhöz. Egy másik jele lehet a fülcsengés vagy az enyhe süketség az expozíciót követő néhány órán keresztül.
Az európai uniós irányelvek alapján 85 dBA értéket meghaladó expozíció esetén a munkáltató köteles műszaki zajcsökkentéssel a zajterhelést minimalizálni, vagyis a munkáltatónak hallásvédelmet kell biztosítania az érintett munkavállalók számára. A megfelelő hallásvédelmi védőeszközök akár 15-30 decibellel is csökkenthetik a zajt.
Az egészségre ártalmas munkakörnyezetben dolgozók számára számos védőeszköz áll rendelkezésre, hogy az egészségkárosító hatást mérsékeljék.
Hallásvédő eszközök: fültok, füldugó
A hallásvédő eszközök esetében a kiválasztás legfontosabb szempontja a megfelelő zajcsillapítás. Sok esetben az alkalmazott technológia vagy munkakörülmény dönti el, hogy füldugót vagy fültokot használjunk.
A hallásvédő eszközök között megkülönböztetünk zajvédő füldugókat és zajvédő fültokokat.
A füldugók nyújtják a legnagyobb védelmet, amennyiben helyesen vannak behelyezve. Ezért a munkavállalókat ki kell képezni a helyes viselésükre.
Az egyéni hallásvédő eszközök a mély hangokat általában kevésbé csillapítják, mint a magas frekvenciájú komponenseket, ezért a megfelelő védőeszköz kiválasztásához a zajszint értékén túlmenően annak frekvencia-összetételét is mérni kell.
A hallásvédő eszköznek komfortosnak, valamint megfelelő méretűnek kell lennie, illetve kialakítása olyan legyen, hogy az egyéb védőeszközökkel együtt hordva se romoljon a védelem hatásfoka.
Milyen hallásvédő eszközöket kínálunk?
Webáruházunk kínálatában egyaránt megtalálhatóak a füldugók és fültokok. Különböző egyszer és többször használatos füldugókat találhat nálunk, különböző csillapítási értékekkel. A füldugókat mindig a hallójáratba kell behelyezni, ahol jó szigetelőértékkel rendelkezik. Jól kombinálható más védőfelszereléssel.
A pántos füldugó egyszerűen, gyorsan és kényelmesen használható. Amikor nincs rá szüksége, leengedheti a nyakába, majd szükség esetén egy mozdulattal visszahelyezhető. A füldugó a pántos hallásvédő esetében kívülről zár, nem a hallójáratba kerül, így a szigetelőképessége alacsonyabb a füldugóénál. Leginkább magas hőmérsékletű munkakörnyezetben használható.
Váltakozó zajhatás esetén fülvédő tok használata javasolt. A fültok a teljes fület takarja, fejpántja kényelmesen és stabilan tartja. A hallójáratba nem kell bevezetni, ezért egyéni érzékenység esetén is ajánlott. Amennyiben fültokra lenne szüksége, fejpántos és sisakra szerelhető modelleket kínálunk különböző csillapítási értékekkel, különféle színekben.
Fontos, hogy a zajterhelésnek kitett munkakörnyezetben ügyelni kell a zajvédő 100%-os használatára, mivel már a viselés rövid kihagyása is a védőhatás elvesztéséhez vezet.