Kérdésed van? Hívj minket! +36309535247

Blog
2007.12.04 09:53

Esés elleni védelem - heveder, zuhanásgátló

Esés elleni védelem - heveder, zuhanásgátló

Az esés elleni rendszerek különböző termékekből állnak a fennálló veszélynek megfelelően. A termékek: zuhanásgátló hevederzet, munkahelyzet pozicionáló rendszerek, energiaelnyelők, visszahúzható és vezérelt típusú zuhanásgátlók, kiegészítők.

Esés elleni védelem a megfelelő eszközzel a tökéletes biztonságért

Az esés elleni rendszerek különböző termékekből állnak a fennálló veszélynek megfelelően. A termékeket (zuhanásgátló hevederzet, munkahelyzet pozicionáló rendszerek, energiaelnyelők, visszahúzható és vezérelt típusú zuhanásgátlók, kiegészítők) az Egyéni Védőeszközökre (EVE) vonatkozó európai szabványok szabályozzák.

Egyéni védőeszközök magasból történő esések ellen

Irányelv
A 89/686/EGK irányelv az Egyéni Védőeszköz (EVE) gyártókhoz szól, és a piacra lépés feltételeit szabályozza. Ezen belül a tervezés, a gyártás és a tesztelési módszerek követelményeit rögzíti, melyeknek az egyéni védőeszközöknek meg kell felelnie a felhasználó biztonsága érdekében.
Szabványosítás
Célja, hogy olyan tesztelési módokat és követelményeket fogalmazzon meg, melyek a termék technikai specifikációit rögzítik. Ezeknek a szabványoknak a betartása a 89/686/EGK irányelvvel való egyezőséget jelentik, és lehetőséget a gyártónak, hogy a terméken a CE jelölést elhelyezhesse. A védőeszközök kategóriái
A védőeszközök védelmi szintjük alapján három kategóriába tartoznak, és a gyártó különböző kötelezettségeit rögzíti.
3. kategóriába tartozó védőeszközök
A 3. kategóriába tartozó védőeszközöknél a legmagasabb kockázati tényező fokozata. Ide tartoznak mindazok a komplex tervezésű védőeszközök, amelyek a halálos kimenetelű balesetek, a súlyos, visszafordíthatatlan egészségkárosodást okozó hatások ellen védenek.
Tanúsítási folyamat
3. kategóriába tartozó védőeszköz forgalomba hozatala előtt a gyártó köteles a védőeszköz esetében bejelentett (notifikált) szervvel EK típusvizsgálatot végeztetni. A tanúsítási folyamat végén a vizsgáló szerv a vizsgálati jegyzőkönyv megléte után kiállítja az EK típustanúsítványt a gyártó részére.
A védőeszközök ellenőrzése
A gyártónak olyan gyártási folyamatot kell alkalmaznia, amellyel garantálja a termékeinek a gyártási homogenitását, és ellenőrzési eljárás alá helyezi vagy
- a végterméket (11A eljárás)
- a gyártási folyamatot (11B eljárás)
Az ellenőrző vizsgálatokat teljesen független notifikált szervezet végzi.

Harmonizált európai szabványok

Minden magasból történő esés elleni védőeszköz európai szabványok előírásainak felel meg. A lenti sorok összefoglaló bemutatást nyújtanak az egyes szabványokról, és néhány felhasználási példát említenek.
EN353-1: Merev rögzített vezetéken alkalmazott vezérelt típusú zuhanásgátló
A rendszer automata blokkolású mobil zuhanásgátlóból áll, mely merev tartóbiztosítékon van elhelyezve (sín, kábel, stb).
Pl.: Vertikális irányú elmozdulásokhoz vagy kiépített, nagy elmozdulási lehetőséget nyújtó területeken.

EN353-2: Hajlékony rögzített vezetéken alkalmazott vezérelt típusú zuhanásgátló
A rendszer automata blokkolású mobil zuhanásgátlóból áll, mely hajlékony tartóbiztosítékon van elhelyezve (kötél, kábel, stb). Energiaelnyelő elemet lehet a rendszerbe építeni.
Pl.: Vertikális irányú elmozdulásokhoz vagy kiépített, nagy elmozdulási lehetőséget nyújtó területeken.

EN354: Rögzítőkötelek
Kapcsolóelem vagy rendszer részét képező elem. A rögzítőkötél készülhet szintetikus szálból, fém kábelből vagy lánból. Maximális hosszúság 2 méter.
Figyelem: A rögzítőkötél energiaelnyelő nélkül nem minősül esést megállító rendszernek.
Pl.: Csak az esés kockázatának elkerüléséhez alkalmazható

EN355: Energiaelnyelők
Esés elleni rendszer része, mely biztosítja a magasból történő esés biztonságban való megállítását, miközben csökkenti az esésből eredő ütődés hatását.
Pl.: Rövid ideig tartó elmozdulásokhoz. A dupla kötél (Y) teljes biztonságban történő akadálymentes átjárást enged.

EN358: Munkahelyzet-beállító rendszerek
A munkahelyzet-beállító rendszer elemei (munkahelyzet beállító deréköv és kötél) össze vannak kötve egymással, ezáltal komplett rendszert képeznek.
Pl.: A munkaposzton való megtartást engedi szabad kézzel, vagy a veszélyzóna elkerülését biztosítja.

EN360: Visszahúzható típusú zuhanásgátlók
Zuhanásgátló automata blokkolási, valamint automata feszítési és kötél visszahúzási funkcióval. Energiaelnyelő elemet lehet a rendszerbe építeni.
Pl.: Vertikális irányú elmozdulásokhoz, vagy kiépített, nagy elmozdulási lehetőséget nyújtó területeken.

EN 361: Teljes hevederzet
A test megtartását biztosító eszköz. A zuhanásgátló hevederzet hevederből, csatokból és egyéb elemekből áll. A használó testéhez kell igazítani, hogy azt eséskor és utána egyaránt megtartsa.

EN362 Csatlakozók
Csatlakozó elem vagy rendszer részét képező elem. A csatlakozó lehet karabiner vagy kampó.

EN795: Kikötőeszközök
Eszköz, melyhez egyéni védőeszköz csatlakoztatható. Vertikális , horizontális és állandó vagy ideiglenes pályákon, területeken van elhelyezve.


Minden termékre vonatkozó szabványok

EN363: Zuhanásgátló rendszerek
Egyéni védőeszköz felszerelés magasból történő esések ellen, melynek a részei egymással össze vannak kötve. Esést megállító rendszernek minimum egy zuhanásgátló hevederzetet és egy zuhanásgátló elemet kell tartalmaznia.

EN364: Vizsgálati módszerek
A különböző esést megállító egyéni védőeszközök vizsgálati módszereit rögzíti, valamint a vizsgálati eszközt.

EN365: A használatra, a karbantartásra, az időszakos vizsgálatra, a javításra, a megjelölésre és a csomagolásra vonatkozó általános követelmények
A magasból történő esés elleni védőeszközökön szereplő jelöléseket és használati követelményeket tartalmazza.

Az Épkézláb munkaruha esés elleni védőeszköz termékei itt!