Egyéni védőeszköz, munkahelyi biztonság
Az egyéni védőeszköz fogalma, valamint juttatásának rendje a hazai jogszabályok szerint az egészséget nem veszélyeztető munkahely megteremtése érdekében.
Mi az egyéni védőeszköz? Olyan eszköz, amely a munkavállaló egészségét, testi épségét védi.
Minden olyan készülék vagy eszköz, amelyet valaki azért visel, vagy hord, hogy védve legyen az egészsége vagy munkahelyi biztonsága szempontjából valószínűen veszélyt jelentő bizonyos kockázatok ellen, illetve minden hasonló célt szolgáló kiegészítő vagy tartozék.
A munkáltató köteles egyéni védőeszközről gondoskodni és munkabiztonsági intézkedéseket tenni. Az egyéni védőeszközöket a munkavállalókon kívül munkakörnyezetben tartózkodó személyek számára is biztosítani kell, akik lehetnek szervezett társadalmi munkát végzők, szervezett szakmai továbbképzésben résztvevők, szaktanfolyamok hallgatói és szakoktatói, a gyakorlati képzésen részt vevő szakmunkástanulók, a szünidei munkát végző diákok, kisegítő (alkalmi) munkát végzők, illetve ellenőrzésen vagy szervezett látogatáson részt vevők.
A biztonságos munkavégzés érdekében:
A védőeszközt a munkáltató ingyenesen biztosítja.
- A védőeszközt természetben kell a munkavállalóknak átadni, és a munkáltató karbantartás, tisztítás, javítás vagy csere útján gondoskodik arról, hogy a védőeszköz használható, valamint megfelelő higiénés állapotban legyen.
- A munkavállaló a védőeszköz használatáról érvényesen nem mondhat le, ezért a védőeszköz mellőzésére vonatkozó bármilyen módon tett nyilatkozatát figyelmen kívül kell hagyni.
- A munkáltatónak olyan módon kell gondoskodnia a védőeszköz biztosításáról, hogy a védőeszköz rendeltetésszerű használhatóságát a munkavégzés során folyamatosan fenntartsa. Ennek elsődleges feltétele, hogy a védőeszköz úgy nyújtson védelmet a munkakörnyezeti kockázatokkal szemben, hogy eközben önmaga ne idézzen elő további veszélyt.
A védőeszközt úgy kell megválasztani, hogy védelmi szintje megtartásával feleljen meg a munkavégzés körülményeinek, illetőleg az ergonómiai követelményeknek és a munkavállaló egészségi állapotának.
- A védőeszköz mindig legyen megfelelő méretű a viselője számára, ide értve azt is, hogy a szükséges igazítás elvégzése után illeszkedjen viselőjére.
- A védőeszköz alkalmazásának fontos feltétele a használat időtartama. Erre vonatkozó korlátozást a gyártónak a „Tájékoztató”-ban közölnie kell a használóval.
- Az egyéni védőeszközök megfelelősége tanúsítása a gyártó kötelezettsége, ami teljesíthető a tanúsítást végző bejelentett (notifikált) szerv által a követelmények szerint kiadott EK típustanúsítvánnyal, vagy a gyártó – egyébként minden esetben kiállított – EK-megfelelőségi nyilatkozatával.