Egyéni védőeszköz élettartama, karbantartása
Az egyéni védőeszközök viselhetőségének időtartamát több tényező befolyásolja. A munkáltatónak kell biztosítania a rendeltetésszerű használhatóságot, a szükséges tisztítást, pótlást, amennyiben az egyéni védőeszköz állapota azt indokolja. Ha a védőeszköz védelmi képessége megváltozik, a védőeszközt azonnal ki kell cserélni!
A védőeszköz használatának feltételeit, viselhetőségének időtartamát meghatározó tényezők:
- a kockázat súlyossága (pl.: építkezés során fellépő zaj, zárt térben fellépő magas zajszint)
- a kockázatnak való kitettség gyakorisága (pl.: a munkaidő egy részében, teljes munkaidőben folyamatosan, a teljes munkaidőben ismétlődően stb.)
- az egyes munkavállalók munkavégzési helyének jellemzői (pl.: páratartalom, napsütés, légsebesség stb.)
- a védőeszköz teljesítménye és hatásfoka (pl.: FFP3D)
- a védőeszköz viselése által okozott többletterhelés mértéke (pl.: könnyű fizikai munka védőkesztyűben, emelkedőn történő közlekedés légzésvédő eszköz használatával, stb.)
A munkavédelmi törvény alapján a munkáltatónak biztosítania kell az egyéni védőeszközök rendeltetésszerű használhatóságát, a védelmi szint megőrzését, a kielégítő higiénés állapotát, a szükséges tisztítását, karbantartását, javítását, szükség esetén a pótlását. Az egyéni védőeszközök meghatározott körét időszakos felülvizsgálatát alá kell vonni, annak érdekében, hogy hosszabb távon is biztosan használhatók legyenek. Az időszakos felülvizsgálatok leghosszabb időközeit általában a gyártók határozzák meg, de vannak olyan védőeszközök is, amelyek időszakos felülvizsgálatát szabvány írja elő.
Ez utóbbi körbe tartoznak a leesés elleni védőeszközök, a légzésvédő eszközök, a teljes testfelületet védő eszközök, az elektrotechnikai és a rezgés elleni védőkesztyűk, amelyek esetében az időszakos vizsgálatok konkrét időközeit a Tájékoztató közvetíti a munkáltatók, és bármely érdekelt fél számára. A használó kérelmére a védőeszköz időszakos felülvizsgálatát a gyártó, vagy bejelentett szerv végzi el. Az egyéni védőeszköznek nincs kihordási ideje. Amennyiben a védelmi képességeik megváltoznak, vagy megszűnik, a védőeszközt azonnal ki kell cserélni. Csere szükséges minden esetben:
- ha baleset történt, de a védőeszközön nem látszik sérülés nyoma
- az időszakos felülvizsgálat során megállapítást nyert, hogy a védőeszköz veszített védelmi képességéből
- ha a védőeszközön szemmel látható sérülés keletkezett
- olyan szennyező anyag került rá, ami eltávolíthatatlan és befolyásolhatja a védelmi képességét
- a védőeszköz elöregedése esetén